Fizikçi Stephen Hawking hayatını kaybetti. Stephen Hawking kimdir?

İngiliz bilim insanı, evrenbilimci ve teorik fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Hawking’in ölüm haberini çocukları Lucy, Timothy ve Robert duyurdu.

 

Stephen Hawking yaklaşık 50 yıldır hastalıkla mücadele ediyor.

Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamayan Hawking, kendisi için özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sistemiyle iletişim kurabiliyordu.

Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla biliniyordu.

 

Okul Hayatı

Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek,  bana ‘Einstein’ lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla ‘benim hiçbir yere gelemeyeceğim’ üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.. Neye göre karar vereceğiz ki?

— “My Brief History konuşmasından, 2010.

Uzaylılar

 

Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika’ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.

— “Into the Universe with Stephen Hawking belgeselinden, 2010.

 

Engellilik

Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.

— Engelli Bireyler ve Bilim adlı makalesinden, Eylül 1984.

 

Zamanda Yolculuk

1967 yılına dönmek isterdim.. Ayrıca ilk çocuğum Robert’ın doğduğu yıla. Üç çocuğum da bana büyük mutluluk verdiler.

— New York Times, Mayıs 2011.

 

Kadercilik Üzerine

Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim.

—Black Holes and Baby Universes and Other Essays adlı kitabından.

 

Din ve Bilim Üzerine

Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar.

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.

 

Eksiklik ve Hata Yapmak Üzerine

Birisi bir daha size hata yapmanızdan şikayetçi olursa, ona bunun iyi bir şey olabileceğini söyleyin. ‘Ne sen, ne ben hatasız bir şekilde varoluruz.’ deyin.

— Into the Universe with Stephen Hawking belgeselinden, 2010.

 

I.Q. Seviyesi Hakkında

Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.

— New York Times, Aralık 2004.

 

Çocuklarına Verdiği Öğütler

Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.

 

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir