ABD 2009’da, Finlandiya 2016’da, Biz 2017’de

özel-okulmu-devlet-okulumu

Uzun Süredir Eleştirilen El Yazısı Kaldırılıyor

Velilerin eleştirilerine sebep olan el yazısıyla Eğitim öğretim sistemi sona eriyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki yıl el yazısı yerine dik yazıya geçileceğini açıkladı.

El yazısına geçilmesinin ardından bazı veliler uygulamaya karşı çıkarak, öğrencilerinin el yazısıyla eğitimde zorlandıklarını ifade etmişlerdi.
Bazı veliler internet üzerinden, el yazısı uygulamasının kaldırılması için imza kampanyası bile başlatmışlardı. Bu eleştirileri ve önerileri dikkate alan MEB, 2017 Eğitim Öğretim yılında dik yazıya geçileceğini açıkladı.

2015 yılında başlatılan el yazısı uygulaması için, her branşla ilgili bir akademik heyet toplanıp çalışma yapıp sonucunda da bir karar veriliyordu. Çocukların hem beyin hem estetik gelişimi, hem de ellerinin fiziksel gelişimi için çok daha etkili olduğuyla ilgili bir grup akademisyen toplandı. El yazısı konulması bu ekibin kararıydı, bürokratik bir karar değil. Uygulamanın programını, müfredatını yazan bir grup vardı. Ama o zaman bu işin ilkokul boyunca devam etmesi, defterlerinin belli bir şekilde yapılandırılması, öğretmenlerin ve müfettişlerin eğitim alması gibi birbirini tamamlayan ve daha sağlıklı yapılabilmesi için gereken şartlar oluşturulmuştu. Fakat tedbirlerin hiçbiri alınmadı.

El yazısı tartışması sadece Türkiye’ye özgü değil. Bugün Avrupa’dan Amerika’ya eğitimde öncü ülkelerde el yazısı gün geçtikçe daha çok tartışılıyor. Tartışmaların merkezinde ise PISA’da ilk 5 te yer alan, kimi eğitim bilimciler tarafından bir mucize olarak tanımlanan Finlandiya yer alıyor. Finlandiya geçen yaz aldığı bir kararla, bitişik el yazısını bırakarak, 2016’da ilköğretim düzeyinde tablet temelli bir öğretime geçiş yapacağını duyurdu. Bugün Kıta Avrupası ve İngiltere’de el yazısı eğitimde varlığını koruyor. Ancak okyanusun karşısında durum büyük oranda değişti. ABD’de 45 eyalet 2009’da ülkede devlet okulları genelinde yapılan standart değişiklikleri nedeniyle, el yazısını bir kenara bırakarak tablet bilgisayarlara geçiş yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir