YKS Tarih Konuları

1  Tarih Bilimine Giriş
2  Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar
3  Eski Türk Tarihi
4  İslam Tarihi
5  Türk-İslam Devletleri(10-13. yüzyıllar)
6  Türkiye Tarihi(11-13. yüzyıllar)
7  Beylikten Devlete(1300-1453)
8  Dünya Gücü Osmanlı Devleti(1453-1600)
9  Yeniçağ Avrupası(1453-1789)
10  Osmanlı Kültür ve Medeniyeti
11  Arayış Yılları(17. yüzyıl)
12  18. Yüzyılda Değişim ve Diplomasi
13  Yakınçağ Avrupası(1789….)
14  En Uzun Yüzyıl(1800-1922)
15  20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti
16  1. Dünya Savaşı
17  Milli Mücadeleye Hazırlık Dönemi
18  Kurtuluş Savaşında Cepheler
19  Türk İnkılabı
20  Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri
21  Türk Dış Politikası

Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri için bir hayli fazla öneme sahip olan Tarih, maalesef ezbere dayalı çalışmalar sonucu nankör bir ders olarak karşımıza çıkıyor. Bizde bu yazımızda Tarih dersinin nankör olmadığını sizin biraz hatalar yaptığınızı gösterebilmek adına  YGS – LYS tarih nasıl çalışılır, verimli çalışma yöntemleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Ayrıca bu yazıya başlamadan önce daha önce paylaştığımız 8 madde ile sözel dersler nasıl daha verimli çalışılır yazımızı okumak için buraya tıklayın.

1-) Her Şey Sevgi İle Başlar

Şuan her ne kadar tarih adına konuşuyor olsakta hangi derse çalışmak isterseniz isteyin dersi sevmeniz yani bir anlamda ilgi duymanız gerekli Eğer sevgisiz iseniz ders çalışırken kolayca bıkacak ve diğer derslere çalışmak isteyeceksiniz. Buda başarılı olmanızı fazlası ile zorlaştıracak bu yüzden her şey sevgi ile başlar diyerek tarih dersini sevmeye çalışın.

2-) Kabul et, bilmiyorsun !

Öğrencilerin birçoğu konuları çalışıyorken “zaten bunu biliyorum geç, bunu da biliyorum” diye ilerlediği için aslında birçok yeri atlıyorlar ve sınav zamanında da aklıma gelmedi, ben bunu biliyordum gibi şeyler söylüyorlar. Fakat kabul edin ki bilmiyorsunuz.

Bu yüzden hangi konuya çalışacak olursanız olun “ben hiçbir şey bilmiyorum” diyerek konuya çalışmaya başlayın. Fakat siz hala “yok ben bu konuyu biliyorum” diyenlerdenseniz bir adım öne çıkın ve 20 soruluk 1-2 test çözün. Eğer gerçekten her testte 2-3 soru yanlışınız varsa durumunuz iyi sayılır fakat daha fazlasında konuyu çalışmanız gerekli olduğunu kabul edin.

3-) Aradaki Bağı Görün

YGS ve LYS Tarih konularına çalışırken konuların oluş sırasına göre çalışmanız hem hikayeyi oluştura bilmenizi hemde sebep-sonuç ilişkisini kurmanızı fazlası ile kolaylaştıracaktır. Bu yüzden Osmanlı’nın kuruluş sürecini çalışırken sıkılıp bir anda sıkılıp yeni çağda Avrupa konusuna geçmek fazlası ile öğrenmenizi zorlaştıracağı gibi öğrendiklerinizin kısa sürede unutulmasını da kolaylaştıracak. Bu yüzden her şeyi sıralı bir şekilde öğrenmenizde fayda var.

 

4-) Böl, Parçala, Yok Et ! 

Madem konumuz tarih o zaman yıllar boyunca büyük devletleri yok etmek için kullanılan taktikten birini tarih konularında kullanmamızda sakınca yok.Çalıştığınız konu ister büyük olsun ister küçük bir anda öğrenmek fazlası ile zor olacaktır.

Bu yüzden önce bölmek adına göz gezdirir gibi not tutmadan önce konuyu okuyun. Böylece konuda nelerden bahsedildiğini az çok anlamış olacaksınız.

Ardından not tutarak konuyu çalışın ki hem bilgiler aklınızda kalıcı olsun hemde ilerleyen zamanlarda tekrar etmeniz için elinizde kaynak olsun. Bu aşamada tamamlandı ise yok etmenin zamanı geldi.

Tavsiye Yazı : Tarih Çalışabileceğiniz İnternet Siteleri Ve Youtube Kanalları

Bir konuyu öğrenip öğrenmediğinizi anlamanın en güzel yönü soru çözmekte. Bu yüzden konuyu çalıştıktan hemen sonra konu ile ilgili en az 1-2 tane test çözün. Eğer hatanız fazla ise moral bozmayın ve biraz ara verin bu ara belki 2-3 saat belki bir gün yani ne zaman hazır hissederseniz. Bu aradan sonra yanlışlarınızın kaynağını bulun ve notlarınızı okuyun. Ardından tekrar test çözmeye devam edin böylece sorun kalmamış olacak.

5-) İsyana Karşı Halkı Gözetle

Yazının başında da dediğimiz gibi tarih nankör bir ders. Bu yüzden öğrendiğinizi düşünseniz de bilginiz zamanla uçabilir kısacası bir konuyu öğrenmek ne kadar zorsa unutmakta o kadar basit. Bu yüzden belirli periyotlarla tekrar edip soru çözerek konularınızı pekiştirmeniz gerekli.

Ayrıca bunun yanında konuyu unutmamak için bilginizi arkadaşlarınızla paylaşmanız yani onlara da konuları anlatmanız oldukça faydalı bir yöntem olduğunu unutmayın.

6-) Konuları Analiz Edin

Verimli çalışmanın altın kurallarından biride YGS ve LYS adına konuları analiz ederek çalışmak. Bu yüzden Meslek Hocam üzerinde yayınladığımız konuları incelemenizde fayda var.